«Біло-чорне» від фотоклубу міста Яси

«Біло-чорне» від фотоклубу міста Яси

10.08.2011, 20:06

Нова, так би мовити, «галерея» для фотовиставок, створена в цьому році в приміщенні Румунського національного дому та Товариства Румунської культури імені Міхая Емінеску, продовжує успішно функціонувати й презентувати творчість румунських фотохудожників з різних регіонів сусідньої з нами держави. Нагадаємо, що пілотним проектом цього закладу стала фотовиставка, яку було презентовано 15 червня 2011 року і яка розповідала про сучасне румунське село. Свої роботи на ній представили відомі румунські фотохудожники Константін Данкоглу та Георге Петріла, із творчістю яких вже давно знайомі шанувальники художнього фото на Буковині. Важливу роль у презентації румунських фотомистецьких проектів протягом кількох останніх років у Чернівцях відіграє чернівецький аматорський фотоклуб «Позитив», якого пов'язує із румунськими колегами тісна та надзвичайно плідна співпраця.

І ось тепер, 7 серпня, другою ластівкою стала виставка членів фотоклубу міста Яси, що розташовується на сході Румунії, близько кордону з Республікою Молдова. Знову ж таки в основу організації виставки лягла творча співпраця між яським та чернівецьким аматорськими фотоклубами. Потрібно сказати, що у грудні 2010 року та березні цього року поціновувачі фотомистецтва в Ясах мали можливість ознайомитись із роботами «позитивів» під час експонування двох фотовиставок чернівчан в їхньому місті, а тепер румунські колеги завітали на Буковину із виставкою у відповідь.

Аматорський фотоклуб міста Яси було засновано в 2008 році. На даний момент ця організація налічує 85 членів, з яких троє — професійних фотохудожників, визнаних не тільки в Румуніїї, а й за кордоном, а інші — фотоаматори. Вікові рамки статутом клубу не обмежені, проте члени клубу мають від 15 до 37 років. Не зважаючи на молодість членів та всього три роки існування, клуб діє дуже активно і, за словами колег з чернівецького «Позитиву», прогрес багатьох членів є очевидним. Співпраця із «позитивами» — перший міжнародний проект яського фотоклубу. До цього виставки фотомайстрів з Яс експонувалися в Крайові, Араді та Клуж-Напоці, а в самих Ясах кожні 2 тижні презентується нова фотовиставка. Окрім цього, місто та фотоклуб відомі у світі художнього фото Румунії ще й тому, що з 2010 року в Ясах було започатковано щорічну виставку чорно-білого фото, яка проходить у березні, і в якій беруть участь численні фотомитці з усіх регіонів Румунії.

Існує фотоклуб при Будинку культури міста Яси як некомерційна, аматорська організація. На відміну від більшості інших подібних угрупувань, у клубі відсутні будь-які внески і все відбувається повністю на громадських засадах. Також фотоклуб має дві виставкові зали, де й презентуються фотовиставки, а адміністрація Будинку культури має можливість безкоштовного розміщення гостей та безкоштовно друкує фотографії авторам виставок.

Даний проект яського фотоклубу має назву «Біло-чорне» («Alb-Negru») і відповідно назві складається з 45-ти чорно-білих світлин 22-х фотохудожників. Представник клубу Штефан Абагеру, який завітав на презентацію проекту до Чернівців, зазначив: «За допомогою саме чорно-білого фото можна якнайближче підійти до сутності речей. І саме тому наш фотоклуб в якості пріоритету обрав «чорно-білий напрямок». Ми таким чином не тільки намагаємось висловити свої думки та відношення до оточуючого, але й втілюємо у своїй роботі стремління до результату та своєрідної еволюції авторського погляду. Протягом трьох років існування нашого фотоклубу ми в результаті творчих пошуків та дискусій дійшли до висновку, що чорно-біле фото приводить людину до пізнання потаємних сторін людської душі, в той час як кольорове фото — навпаки — акцентує увагу на зовнішніх рисах того чи іншого об'єкту або явища».

Виставка триватиме у приміщенні Румунського національного дому та Товариства Румунської культури імені Міхая Емінеску (Центральна Площа, біля магазину «Українська книга») до 27 серпня і протягом усього цього часу експозиція є відкритою та доступною для всіх, хто цікавиться сучасним художнім чорно-білим фото.

Альберт Комарі, «ВКурсі»

Фотографія: «ВКурсі»