Чернівчанин Анатолій Федірко номінується на Шевченківську премію

Чернівчанин Анатолій Федірко номінується на Шевченківську премію

27.10.2013, 19:37

На Національну премію України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) 2014 року претендують два художники - Анатолій Федірко з арт-проектом "Супрематична Україна" та Володимир Кабаченко з серією живописних творів «Степові caprichos». Про це BukNews повідомив  сам митець. 

Чернівчани мали можливість бачити деякі з робіт художника супрематичного циклу на книгарні "Букініст". Арт проект називався: Non Cult № 1 – A.  Тоді художник Анатолій Федірко вирішив відкрити пам'ятник невідомому народному депутатові України. Він каже, що Верховна Рада України, місце тяжкої праці 450 українських політиків, де вирішувалась і буде в подальшому вирішуватись доля України і українського народу.

 «Сьогодні кількість ветеранів українського Парламенту досить значна – ми вже з великими труднощами пригадуємо прізвища, обличчя народних обранців – така важка доля у депутата. Невдячна, важка робота депутата-політика, однак заслуговує на увічнення для забудькуватого і невдячного українського електорату», - зазначав під час відкриття епатажний чернівецький митець.

- Як тепер бути: Україна з Малевичем чи все таки козаки - то наше всьо? - прокоментувала BukNews цю новину мистецтвознавець Ольга Жук. - Треба робити все від нас залежне, щоб йому дали. Бо цей проект реально вартий премії. Я розумію, що багато консервативних людей, від яких залежить, хто стане лауретом, Федірка на дух не переносить. Але ж треба колись починати цінувати роботу більше за біографію хорошого мальчіка з великим патріотичним серцем. 

На фото: Пам'ятник Невідомому народному депутату України минулих, сьогоденних і майбутніх скликань

«Я, Анатоль Федірко, не пишу вербальних сумнівних концепцій арт–проектів, я просто відчуваю себе онуком К.Малевича, який мені, студенту Київського державного художнього інституту, міг би читати лекції в Києві, 1928 року», — заявив київський художник Анатоль Федірко. За кілька днів до свого 55–річчя, Анатоль Федірко презентував у галереї «СовіАрт», що на Андріївському узвозі, виставку «Супрематична Україна». (Нагадаємо, що зачинателем супрематизму?— напряму модерного мистецтва, що виник на початку ХХ ст., вважається уродженець Києва Казимир ?Малевич). Про це у своїй статті про цю виставку написала Ольга ЖУК.  

Федірко над супрематичними картинами працював майже 10 років. Приводом для діалогу з батьком «Чорного квадрата» стала випадкова зустріч у 2006 році, коли художник на горищі свого дідуся у Чернівцях знайшов картину самого Малевича. Тоді він виставив роботу у своїй галереї FedirkoGallery, назвавши проект «Добрий день, К. Малевич». Привітавшись у такий спосіб із професором, Федірко так і не зміг з ним попрощатися.На київській виставці найбільший ажіотаж викликав портрет Шевченка у стилі супрематизму. Федірко каже, що його Шевченко схожий на портрет, зображений на 100–гривневій купюрі. Чільне місце на виставці займає перший у світі, як каже Федірко, мандрівний пам’ятник Малевичу. Незважаючи на задекларовану ідею супрематизму, відвідувачі виставки «Супрематична Україна» все–таки розгледіли реальний світ у картинах Анатоля Федірка — лани широкополі, прапор України, прапор УПА, німб святості й «повну бездуховність». 

Не обійшлося на виставці і без алюзій славнозвісного «Чорного квадрата», створеного Малевичем у 1924 році. Свій «Чорний квадрат», так само розміром 106х106см, Федірко також представив публіці. Це чорна дерев’яна валіза для малярських інструментів. До відома: ЮНЕСКО оголосила 2015–й рік Роком Казимира Малевича. Отож Анатоль Федірко вже йде назустріч ювілею.

Шевченківська премія, нагадаэмо, державна нагорода України, найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Заснована 1961 року. Національна премія встановлена для нагородження за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.

1