Легендарне науково-дослідне судно «Бельгіка» передано Україні Королівством Бельгія для розвитку моніторингу морів

Легендарне науково-дослідне судно «Бельгіка» передано Україні Королівством Бельгія для розвитку моніторингу морів

22.10.2021, 08:55

До Одеси в акваторію морського вокзалу прибуло легендарне науково-дослідне судно «Бельгіка», що було передано Україні Королівством Бельгія для розвитку моніторингу морів.

«З часу окупації Криму Україна з 2014 року залишилася без технічного інструменту для моніторингу Чорного й Азовського морів. Тепер ситуація зміниться і ми зможемо відновити дослідження та посилити екологічний моніторинг Чорного та Азовського морів, а також успішно впроваджувати Директиви ЄС щодо морського довкілля. Вдячний Королівству Бельгія за такий важливий для України подарунок, а партнерам з проекту EU4EMBLAS, Спільному дослідницькому центру ЄС та Український науковий центр екології моря за співпрацю», - прокоментував Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський.

Із порту Зеебрюгге, Бельгія до Одеси судно пройшло 8,600 км. На шляху до України, українські та міжнародні науковці оцінили наявність плавучого сміття, відбирали проби морської води і донних відкладів для унікального скринінгу на присутність десятків тисяч речовин – забрудників та мікропластику, виділили ДНК з довкілля задля оцінки біорізноманіття та аналізу поширення генів антибіотикорезистентності у морських мікроорганізмів.

Українські науковці використовуватимуть судно, щоб стежити за екологічною ситуацією в Чорному морі, збиратимуть дані про забруднення, біорізноманіття та поширення генів антибіотикорезистентності у морських мікроорганізмів.

Бельгія передала судно Україні (а саме Українському науковому центру екології моря) відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння, укладеному між Бельгійським Федеральним офісом науки і політики, Королівським Бельгійським інститутом природничих наук та Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України у липні цього року.

Передачу науково-дослідницького судна, а також нинішню місію цього судна організовано і профінансовано Європейським Союзом в межах проєкту «Європейський Союз задля удосконалення екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS), що впроваджується ПРООН. Завдяки передачі судна проєкт підтримав амбіційну наукову програму «Моніторинг трьох європейських морів» (Північного, Середземного та Чорного).

Голова Представництва Європейського Союзу в Україні посол Матті Маасікас зазначив, що майбутня робота «Бельгіки» сприятиме отриманню нових наукових знань про Чорне море, а також допоможе підвищити поінформованість громадськості щодо екологічних викликів, які стоять перед ним та іншими європейськими морями.

«Із «Бельгікою» Україна зможе зробити значний внесок у захист Чорного моря, – зазначив пан Маасікас. – Країни в Європі та у всьому світі зрештою залежать від морів та океанів, а екологічний стан морського середовища має хвилювати всіх нас. Це стосується й України як великої і важливої морської держави».

Коментуючи передачу судна, Постійна представниця ПРООН в Україні Дафіна Ґерчева зауважила, що «Бельгіка» є важливим надбанням для України з огляду на зусилля країни захистити Чорне море від майбутніх екологічних збитків.

«Ми знаємо з попередніх досліджень, що з українських річок у Чорне море потрапляють тонни пластику, – зазначила пані Ґерчева. – Робота цього судна допоможе нам провести моніторинг цієї ситуації та оцінити наш прогрес у вирішенні цієї проблеми». 

Додаткова інформація

Проєкт ЄС / ПРООН «Європейський Союз задля екологічного моніторингу Чорного моря» (EU4EMBLAS) є четвертою фазою проєкту технічної допомоги, який з 2014 р. фінансує ЄС з метою допомоги Україні та сусіднім країнам зберегти Чорне море. Головними заходами проєкту є дослідження у відкритому морі, широкомасштабний збір природоохоронних даних, використовуючи нові методи моніторингу, та підвищення обізнаності громадськості про регіон Чорного моря.

Серед головних досягнень попередніх фаз проєкту є розробка та наповнення Чорноморської бази даних по якості води, попередня оцінка екологічного стану ділянок Чорного моря відповідно до вимог Рамкової Директиви ЄС про морську стратегію (відкрите море) та Водної Рамкової Директиви ЄС (прибережні зони).

Поточна фаза проєкту стосується потреб у подальшому розвитку національного потенціалу – як технічного, так і людського – впроваджувати програми моніторингу морського довкілля у відповідності до Бухарестської Конвенції та вимог ЄС до звітності. Проєкт надає подальшу технічну допомогу з метою створення сучасних систем та засобів для екологічного моніторингу, посилення потенціалу, оцінки екологічного статусу відповідно до Рамкової директиви про морську стратегію та Водної Рамкової Директиви ЄС та підвищення обізнаності громадськості з екологічних питань Чорного моря.

1