Понад 50 відсотків виборців готові підтримати на місцевих виборах місцеву партію, навіть якщо вона буде балотуватися лише в одній області

Понад 50 відсотків виборців готові підтримати на місцевих виборах місцеву партію, навіть якщо вона буде балотуватися лише в одній області

27.07.2020, 17:15

Україна: оцінка суспільно-політичної ситуації

Аудиторія: населення України віком від 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Вибірка репрезентативна за віком, статтю та типом поселення. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Метод опитування: особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: не більше 2,2%.  Терміни проведення дослідження: 15-20 липня 2020 р.

  • За результатами опитування Соціологічної групи Рейтинг проведеного 15-20 липня, 19% вважають, що в цілому справи в Україні ідуть у правильному напрямку, і 68% - протилежної думки.

  • Більше 60% вважають, що економічне становище в Україні погіршилось за останні півроку, чверть думають, що воно не змінилося, і лише 8% помітили покращення. Водночас настрої щодо майбутнього є більш оптимістичними: 17% вважають, що в найближчі 6 місяців економічна ситуація в Україні покращиться, 35% вважають, що вона не зміниться, і 40% - очікують погіршення. Однак у довгій динаміці відсоток тих, хто очікує покращення – падає, поряд з цим дещо зменшується і відчуття емоції надії (26%) серед населення, а розчарування залишається емоцією, яку відчувають найбільше (43%).

  • Загалом причину можливої економічної кризи більшість опитаних бачать у некомпетентності влади, хоча чверть вважає, що економічний занепад настане через коронавірус. 

  • Рейтинг довіри серед національних політиків очолює чинний Президент В.Зеленський, якому довіряють 41%, а не довіряють – 53%. 

  • 27% опитаних довіряють В.Гройсману, водночас 63% - йому не довіряють, Ю.Бойку довіряють – 23%, не довіряють - 57%, В.Кличку – 22% і 67% відповідно, Д.Разумкову – 21% і 46% (ще 23% - його не знають), Ю.Тимошенко – 20% і 74%, П.Порошенку – 19% і 76%. Також 11% довіряють А.Портнову, але 41% - його не знають і ще 42% - не довіряють йому. Чинному Прем’єр-міністру Д.Шмигалю довіряють лише 11%, чверть не знають його і більше половини - йому не довіряють. 

  • Президентський рейтинг також очолює В.Зеленський, якби вибори відбулися найближчим часом то його підтримали б 30,2% серед тих, хто має намір голосувати та визначився із вибором. За Ю.Бойка проголосували б 14,4%, П.Порошенка – 13,7%, Ю.Тимошенко – 9,1%. Ще 5,8% проголосували б за І.Смешка, 3,9% - за О.Ляшка, 3,1% - В.Гройсмана, 3,0% - А.Гриценка. Рейтинг інших кандидатів не більше 3%, ще близько 13% не визначилися. 

  • Діяльністю Президента В.Зеленського задоволені 36%, а 56% - не задоволені, роботою Голови Верховної Ради Д.Разумкова задоволені 24%, і 55% - не задоволені. Роботу Прем’єр-міністра Д.Шмигаля схвалюють лише 12%, чверть не можуть оцінити його діяльність, і 62% - не схвалюють. Діяльність Верховної Ради та Уряду схвалюють ще менше: близько 10% - задоволені їх діяльністю, а майже по 80% - не задоволені.

  • У парламентському рейтингу лідером є партія «Слуга народу», яку готову підтримати майже 28% серед готових голосувати і визначився з вибором, за «Опозиційну платформу» готові проголосувати майже 16%, «Європейську солідарність» - 14%, «Батьківщину» - біля 10%. Близько 4% підтримали б Радикальну партію та партію «Сила і честь», біля 3% готові підтримати партію Шарія, Свободу, Українську стратегію Гройсмана. 

Половина опитаних схиляються того аби підтримати на місцевих виборах у жовтні саме місцеву партію, навіть якщо вона буде балотуватися лише в одній області, натомість майже 30% мають намір голосувати за відому національну політичну силу.

КОМЕНТАР Константин Бондаренко:

Сьогодні чимало моїх друзів, апелюючи до результатів соціологічних досліджень, проведених групою «Рейтинг», заговорили про «катастрофічне падіння рейтингів Зеленського» - до 30,2%.

Насправді можна говорити, що рейтинг Зеленського повернувся до рівня президентських виборів 2019 року: 30,24% - саме таким був рейтинг Зеленського у першому турі. Нагадаю, що за Петра Порошенка тоді ж проголосували 15,95% виборців, зараз готові проголосувати 13,7% (але наявність похибки в 2,2% теоретично також може свідчити про стабільність рейтингів).

Рейтинг Зеленського в 73% - це результат другого туру виборів з усією специфікою голосування за принципом «або» - «або». Група «Рейтинг» змоделювала перший тур, і більш коректним є порівняння саме з першим туром президентських виборів 2019 року. Потім почалося приєднання до лідера, ейфорія, завищені сподівання тощо.

Зараз Зеленський залишився з «ядерним» електоратом, що є тривожним сигналом для нього, але не ознакою електоральної катастрофи.

За даними цього ж дослідження, найбільше втратила Юлія Тимошенко - майже 4,3%. Лише 3,2% наростив Юрій Бойко (це підтверджує тезу про те, що розчаровані в Зеленському не надто охоче підтримують Бойка, Медведчука і ОПЗЖ - скоріше варто очікувати на появу на Південному Сході якісно нового політичного проекту; підвищення рейтингу Бойка відбулося скоріше за рахунок зникнення з політичної арени «Опозиційного блоку»).

Тобто, політики опинилися на стартових позиціях 2019 року. Біг по колу?

1