'Пропозиції громад, які функціонують роками VS Думки невідомих груп впливу': чию позицію почує Осачук поки невідомо

"Пропозиції громад, які функціонують роками VS Думки невідомих груп впливу": чию позицію почує Осачук поки невідомо

05.12.2019, 11:50

Голови ОТГ Чернівецької області та експерти ініціювали зустріч з головою Чернівецької ОДА Сергієм Осачуком, пише www.buknews.com.ua, яка выдбулася 4 грудня. 

Були на нараді голів об‘єднаних територіальних громад та Чернівецької обласної державної адміністрації під головуванням Сергія Осачука. Обговорили формування бюджетів об’єднаних громад, моделювання мережі публічних послуг, ще ряд важливих питань та перспективи подальшого розвитку і співпраці. Довели до відома голови адміністрації нашу консолідовану позицію з приводу перспективного плану формування територій. На жаль, залишилося більше запитань ніж відповідей, - поділився враженнями від зустрічі представник Новодністровської ОТГ Ігор Нажига. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Не здорова тенденція": представники створених у Чернівецькій області громад нарікають, що нова влада, чомусь, обговорює питання їх розвитку без їхньої участі

Своїми думками поділився також Радник з питань децентралізації у ULEAD з Європою / ULEAD with Europe Тарас Прокоп. 

Вже 5-ий рік як в Україні проходить процес децентралізації і ми зараз стоїмо фактично на фінішній прямій першого етапу децентралізації, а саме формування формату базового рівня громад. Тож ключовим питанням зараз є - якою буде конфігурація майбутніх громад?

Цікавим є те, що завершення цього етапу припало на повне перезавантаження влади в країні. На даний момент, у всіх обласних адміністраціях ведеться активна робота над розробкою перспективних планів формування спроможних територіальних громад. Перед новими головами ОДА стоїть не просте завдання - визначити оптимальний формат перспективного плану.

Зрозуміло, що при розробці цього документу не можливо врахувати побажання всіх зацікавлених сторін і завжди буде частина людей незадоволених фінальною версією документу, тож виникає питання - як можна мінімузувати втрати?

На мою думку, для початку потрібно чітко визначити принципи, за якими будуть вноситись зміни в перспективний план (наявність рішень рад, розрахунки спроможності, збереження балансу між громадами тощо), а також варто провести консультації з різними групами, які є зацікавленими сторонами цього процесу. А ось тут найцікавіше, бо саме від цих консультацій буде залежати конфігурація перспективного плану, який буде подавати ОДА на розгляд Кабінету Міністрів України.

До прикладу, ми маємо такі групи:


1. Вже створені ОТГ;
2. Необ’єднані населені пункти;
3. Представники районних органів влади (в результаті реформи райони мають бути укрупнені).

Постає питання: чию ж думку в першу чергу слід враховувати?

1. Людей, які не побоялись взяти на себе відповідальність, об’єднались і почали працювати на нових умовах і за новими принципами;
2. Людей, які до останнього не могли взяти на себе відповідальність, критикували реформу і взагалі їх не чіпайте, лишіть все так як є або ж об’єднайте всіх в межах району, щоб все і далі залишалось так, як є;
3. Людей, які після створення ОТГ втрачають фінансовий ресурс і владу.

Для мене відповідь очевидна, але здається не всім це вигідно і на фінальне рішення всі по своєму хочуть вплинути. Тож тепер слово буде за новим головою ОДА і Кабінетом Міністрів України. Важливо, щоб при прийнятті такого важливого рішення було менше політики, а більше здорового глузду.

Вчора Асоціація ОТГ Чернівецької області напрацювала ряд рекомендацій для голови ОДА щодо внесення змін до перспективного плану і ці рекомендації майже стовідсотково співпадають з пропозиціями напрацьованими представниками Чернівецького офісу з розвитку місцевого самоврядування. Сьогодні ці пропозиції намагалися донести до нового голови ОДА, проте чи будуть, в першу чергу, братися до уваги пропозиції громад, які вже функціонують роками чи будуть враховані думки інших груп впливу, поки невідомо... - констатував Тарас Прокоп. 

На фото старий перспективний план затверджений Кабміном (по 3-ьох районах зміни не були затверджені через порушення Методики і вони відображені "білими плямами").

Світлина від Yurii Chornei.

Сергій Осачук подякував керівникам ОТГ краю за ініціативу сьогоднішньої зустрічі, та закликав їх взаємодіяти та налагоджувати комунікацію, зокрема, в частині поширення інформації про позитивні ініціативи в громадах.

«Основою здорового суспільства є не тільки така одиниця, як громада, всередині громади повинні бути громадські організації та товариства. Прошу вас: спонукайте ваших людей усіх вікових категорій об’єднуватися у відповідні організації. Тут є важливим чинник добровільності, адже перш ніж об’єднуватися у громади, люди повинні навчитися чути один одного», - зазначив голова ОДА у вступному слові до керівників громад. – Є непорушні речі: має бути потужна спроможна громада, а всередині цієї громади повинна бути активна спільнота».

Анжела Дякова, директорка Департаменту фінансів ознайомила присутніх з особливостями формування місцевих бюджетів у Чернівецькій області  на 2020 рік та підбила підсумки роботи у поточному році. Вона наголосила, що майже всі ОТГ впоралися із завданнями з виконання місцевих бюджетів як по доходах, так і по видатках.

Разом з тим, вона підкреслила важливість освоєння в повному обсязі до кінця року коштів інфраструктурної субвенції громадами краю. Анжела Дякова також наголосила на важливості прийняття кожного місцевого бюджету  на 2020 рік до 25 грудня 2019 року.

«Обов’язково повинен бути розроблений та схвалений прогноз відповідного бюджету на 2021 - 2022 роки. Важливо при формуванні бюджету ОТГ запланувати кошти на забезпечення резервного фонду та видатки на заробітну плату та енергоносії», - додала директорка профільного департаменту.

У свою чергу керівник Департаменту регіонального розвитку облдержадміністрації Віктор Подорожний поінформував про моделювання мережі публічних сервісів та послуг Чернівецької області.

Зокрема, вже отримано погодження профільних міністерств щодо наявних та проєктних мереж: Центрів надання адміністративних послуг; закладів освіти; закладів охорони здоров’я; закладів культури; об’єктів молодіжної інфраструктури; об’єктів соціальної сфери; місцевих пожежно-рятувальних підрозділів, триває робота над формуванням проєктної мережі поліцейських станцій в ОТГ.

В.о. директорки Департаменту освіти і науки Ірина Ісопенко представила моделювання мережі закладів загальної середньої освіти області, розповіла про критерії моделювання та перспективи функціонування малочисельних шкіл, презентувала перспективну мережу опорних закладів до 2022 року.

Заступниця начальниці управління культури ОДА Тетяна Шарагова проаналізувала моделювання спектру послуг у сфері культури краю, - пише https://bukoda.gov.ua/. 

Фото: Ігор Нажига, Тарас Прокоп. 

1