В Чернівецьку ОДА обмежили доступ для журналістів

В Чернівецьку ОДА обмежили доступ для журналістів

19.07.2013, 21:29

У будинок з левами у Чернівцях журналістів пропускають за списком. У списку немає близько половини видань та телекомпаній, які є в Чернівцях.

Охоронці Чернівецької обласної державної адміністрації мають спеціальний список, згідно із яким вони пропускають журналістів на прес-конференції або для інтерв'ю. У списку немає близько половини видань та телекомпаній, які є в Чернівцях.

За словами охоронців, журналістів, видання чи телекомпанії, які відсутні в списку, проводять на прес-конференцію її організатори.

Охоронці кажуть, що таке розпорядження їм дали з управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Чернівецької облдержадміністрації.

Сфотографувати список із переліком видань кореспонденту vidido.ua не вдалося, бо один із працівників апарату облдержадміністрації завбачливо забрав аркуш та сховав його.

Нагадаємо, що список із виданнями чиїх журналістів пропускати в Будинок з левами, з'явився після того, як минулого тижня журналістів вигнали із зустрічі перевірки з АП та підприємницьким активом краю.

Нагадаємо, 11 липня перший заступник голови ОДА Г.Галиць вигнав журналістів із зустрічі комісії АП з підприємцями. А згодом, почитавши новини у ЗМІ, так обурився на журналістів, що звинуватих їх у спланованій провокації проти нього.

Крім того, він зазначив, що «буковинська журналістика скочується до рівня нижче плінтуса … а журналісти створили своє гетто».

15 липня нардеп Максим Бурбак повідомив, що написав скаргу на Галиця на ім’я прем’єр-мінстра Миколи Азарова.

17 липня місцеві журналісти створили Чернівецьку первинну міжредакційну профспілкову організацію Всеукраїнської професійної спілки «Незалежна медіа-профспілка України».

Джерело: vidido.ua та Місто Ч

Свобода слова по-чернівецьки – це хамство влади

У Чернівцях тиждень завершився навколовладним скандалом. На зустріч чиновників з підприємцями чомусь не пустили журналістів, серед яких були й представники «Версій». Сама по собі обурлива ситуація ускладнювалася ще й тим, що з бізнесменами краю зустрічався представник комісії з Адміністрації Президента України, яка впродовж двох тижнів вивчатиме діяльність органів виконавчої влади в Чернівецькій області з організації виконання завдань, визначених актами і дорученнями Президента України. І журналістів місцевий і столичний чиновники виставляли з зали разом.

Та ще більший скандал вибухнув наступного дня. Чиновники, вочевидь, усвідомивши, що припустилися не лише помилки, а й порушення чинного законодавства своїм перешкоджанням журналістській діяльності, скликали термінову прес-конференцію для тих, кого напередодні виставили. Та замість вибачень, які все-таки спробував висловити представник комісії від АП, перший заступник голови ОДА Георгій Галиць у присутності перевіряючого почав відверто паплюжити запрошених, не шкодуючи «епітетів». Цього разу журналісти самі покинули чиновників.

Чому журналістам було важливо бути присутніми на зустрічі з підприємцями, а не просто отримати коментарі пізніше? Тому що читач і глядач має право дізнаватися інформацію з першоджерел, а не прикрашену чи просто інтерпретовану на свій лад владою чи бізнесом. Нарада з підприємцями не була закритою, жодних рішень про це не приймалося, зустріч проходила у приміщенні суб’єкту владних повноважень, які згідно з п.2 ст. 25 Закону України «Про інформацію» журналіст має право безперешкодно відвідувати, як і відкриті заходи, що ними проводяться. Тож коли влада хотіла провести зустріч без свідків – значить, їй було що приховувати. З’явилися чутки, що на зустрічі йшлося не лише про бізнес. Але це тільки чутки, яких журналісти не можуть уже перевірити, оскільки їх не допустили на засідання.

Чому журналісти прийняли запрошення на прес-конференцію від влади наступного дня? Лише тому, що завдання журналіста – добути інформацію. Навіть не зважаючи на амбіції.

Прикро, що на присутності журналістів не наполягли учасники події – підприємці. Дехто навіть навпаки – жестами підганяв до виходу. Вони по-різному пояснювали потім свою позицію. Одні вчили представників ЗМІ, як їм треба було поводитися в цій ситуації, інші вдавали, начебто не зрозуміли, що відбувається, треті у приватних розмовах зізнавалися, що їм соромно, але відмовлялися давати офіційні коментарі. За будь-яких пояснень, їм усім варто нагадати слова Мартіна Нимюллера, сказані 1943 року: «Коли нацисти прийшли за комуністами, я мовчав, оскільки не був комуністом. Коли вони прийшли за євреями, я мовчав, оскільки не був євреєм. Коли вони стали знищувати профспілки, я мовчав, оскільки не був членом профспілок. Коли вони прийнялися за католиків, я мовчав, оскільки був протестантом. Коли вони прийшли за мною, вже не було кому сказати слово на мій захист».

Журналісти жорстко відреагували на хамство влади. Незаконно виставлені з наради кореспонденти написали скарги на дії чиновників до обласної та Генеральної прокуратури. Один з буковинських народних депутатів написав звернення до глави уряду Миколи Азарова з вимогою провести службове розслідування та вжити заходів до держслужбовця. Хоча сенсу скаржитися на владу – владі не так уже й багато, адже й сам Азаров не так давно дозволив собі вигнати журналістів із засідання уряду. Щоправда, пізніше вибачився. Та й якщо буковинський посадовець саме в присутності перевіряльників дозволяв собі випади на адресу журналістів на кшталт «ваш рівень нижче плінтуса» і «ви провокатори», то значить відчував підтримку.

Тож більше надій журналісти покладають на власну активність. Ситуацію оцінив голова обласної організації Національної спілки журналістів Юрій Терон. «Нас, журналістів, оцінює читач, слухач, глядач, – сказав керівник творчої спілки в інтерв’ю сайтові molbuk.ua. – Професійне оцінювання журналістиці повинні давати фахові компетентні люди. А влада мірками «плінтуса» нехай оцінить свою роботу: що у нас з дорогами, що з зарплатами, з робочими місцями. Наш обов’язок говорити людям правду, а не прислуговуватися владі. Такі висловлювання чиновника свідчать лише про рівень його культури».

Цього ж тижня в Чернівцях утворена міжредакційна первинна організація Незалежної медіа-профспілки України, яку очолив відомий в краї журналіст Вадим Пелех. ЗМІ мають намір покласти край хамству влади, як це вже було 2002 року, коли саме журналісти домоглися звільнення тодішнього голови ОДА Теофіла Бауера.

Маріанна АНТОНЮК, «Версії»

Джерело: http://versii.cv.ua/new/svoboda-slova-po-chernivets-ki-tse-hamstvo-vladi/22961.html, «Версії».

1


КОМЕНТАРІ (6)

avatar

Маланка

19 липня 2013 15:44

ахаха ! пелех и антонюк незалежні ))))))))))))))))))))))))

avatar

ржунімагу

19 липня 2013 17:32

avatar

Маріанна Антонюк

20 липня 2013 12:58

Цей бідолаха-"читач, який має право знати інформацію з першоджерел, а не прикрашену і не інтерпретовану на свій лад..." - усі дірки ним затикають! Хто це каже - Антонюк, Пелех, дівчатка Кобевко? Якраз ті, хто ну завжди подає лише голу правду, винятково першоджерело! Кому ви розповідаєте, онуки й онучки Люди Чередарик? Саме ви ж тільки і робите, що інтерпретуєте інформацію на свій лад: тут, шеф сказав, граємо, а тут шеф скаже - загортаємо! Правдолюби ви оселедчанонезалежні! Спочатку вивчіть по буквах прізвище голови свої спілки - навіть в елементарному не можете, аби не облажатися!

avatar

Не лепите горбатого к стенке!

20 липня 2013 16:51

а Чередарик до чого тут приплели? Всі, хто знають її за десятиліття роботи в журналістиці, ніколи не закинуть заангажованість чи авторитаризм. Це справжній професіонал, тож усе, що про неї каже попередній коментатор - елементарна інсинуація. Ну як і все решта, до речі.

avatar

журналіст

21 липня 2013 15:07

Якщо ви і журналіст, то точно ще не виросли з памперсів, якщо не знаєте, до чого тут Чередарик. Зате вона чудово знає, і робота її в журналістиці не вимірюється десятиліттям. Є довга перед тим історія, повчальна, між іншим, для памперсників.

avatar

Попередньому коментатору, ніби журналісту

21 липня 2013 15:27